Genellikle iPhone kullanıcıları kolay kolay telefonlarına format atma gereksinimi duymazlar. Ancak benim başıma gelmez demeyin, bazen hiç düşünmediğimiz bir anda telefonumuzda beklenmeyen bir arıza veya sorun çıkabilir. Telefonun yavaşlaması, virüs bulaşması, ayarlarda yaşadığınız teknik sıkıntılar gibi birçok sebep bu duruma gereksinim gösterilebilir.

Sıfırlama işlemi öncesi özellikle fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer içerikleriniziyedeklediğinizden emin olmak isteyebilirsiniz. Formatlama işlemi sırasında öncelikle bunların kalıcı olarak telefonunuzdan sileneceğini belirtmeden geçmek istemem. Ek olarak bu işlem sırasından teknik bir sorun yaşamamanız için şarj yüzdenizin 50’den aşağı olmamasına dikkat etmelisiniz. İşlem sırasında telefonun kapanması, bir daha açılmamasına sebebiyet verebilir. Umarım bu duruma kimse düşmek istemez.

Bu işlem için öncelikle iki farklı yol seçeneğiniz mevcut. Birincisi telefon üzerinden sıfırlama işlemi, ikincisi ise bilgisayar yardımıyla telefonu sıfırlama işlemi. İlk olarak telefon üzerinden sıfırlamaya göz atacak olursak; bu işlem genel olarak daha basit olduğundan kullanıcılar, bu işlemi daha çok kullanmaktadırlar.

Öncelikle Ayarlar > Genel > Sıfırla kısmına erişmeniz gerekmektedir. Ardından Tüm İçerikler ve Ayarları Sil kısmına tıklayınız. iPhone, sıfırlama isteğinizi doğruladıktan sonra tüm içerikleri ve ayarları telefonunuzdan silecektir.

Eğer sadece ayarlarınızı sıfırlamak istiyorsanız; Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümünden Tüm Ayarları Sıfırla kısmını tıklamınız yeterli olacaktır. Bu zamana kadarki tüm tercihleriniz ve ayarlarınız sıfırlanacaktır.

Gelelim bilgisayar yardımı ile yapılacak olan sıfırlama işlemine. Öncelikle bunun için iTunesuygulamasına ihtiyacınız var. Eğer bilgisayarınızda bu uygulama yoksa buradan uygulamayı indirebilirsiniz. Programa erişiminizi sağladıktan sonra telefonunuzu tamamıyla kapatın. Telefonunuzu USB yardımıyla bilgisayarınıza bağlayın ve ”home” tuşuna basılı tutun. Ekranda iTunes logosu çıkana kadar bu işlemi devam ettirin.

iTunes telefonunuzu tanımladıktan sonra Recovery Mode kısmı uygulama içerisinde aktif olacaktır. Geri yükleme işlemini başlatmak için modu aktif hale getirerek adımları izleyin. İşlem otomatik olarak başlatıldıktan sonra iPhone sıfırlanmak üzere gerekli işlemleri kendisi başlatacaktır.

 

 

kaynak: teknolojioku

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here