Mimar Muslihiddin kimdir? İstanbul’un fetihindeki rolü nedir? Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Mimar Muslihiddin’i usta oyuncu Altan Erkekli canlandırmaktadır. Peki Mimar Muslihiddin kimdir, tarihte neler yapmıştır? İşte teferruatlar…

Mimar Muslihiddin kimdir? Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü. Bu topun Edirne’de dökülmesinde Mimar Muslihiddin Ağa , Saruca Paşa ve Urbain birlikte çalışmışlardır. Bu toplar İstanbul’un fethinde ehemmiyetli bir rol oynamıştır.

Üç ayda dökülen bu topun büyüklüğü ve çapı ile ilgili muasır tarihçiler çeşitli bilgiler vermektedirler. Françes; uzunluğu 5,5 metre,  dış etrafı 2 metre 74 santimetre (9 kadem),  yarı çapı 92 santimetre (kutru 3 kadem )  ağırlığı 18 ton kadardır demektedir.  Top 544 kilogram (1200 libre) bazılarına göre de 680 kg (1500 libre)  gülleler atıyor, bu gülleler 1,883 kilometre (1 mil) mesafeye kadar gittikçe 1 metre 83 cm (6 kadem)  derinliğinde toprağa gömülüyordu.  Topun sesi 24 km ( 13 mil) mesafeden duyulmaktaydı.

Şahî isimi verilen bu topların Edirne’de atış tecrübeleri öncesi, halkın heyecan ve korkuya kapılmamaları için şehre tellallar salınmış çıkacak dehşetli gürültünün sebebi evvelce haber verilmişti. Urbain’in döktüğü top ve diğer toplar 1452 yılı Ocak ayının sonlarında Edirne’den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra İstanbul önlerine getirilebilmişti.

Büyük topun önünde Kraç Bey kumandasında on bin akıncı süvarisinden mürekkep bir kol gidiyor topu otuz, bazılarına göre elli veya atmış çift öküz müşkülatla çekiyordu.

Fatihin toplarından birisi Kırım Savaşı esnasında Çanakkale’de bulunmaktaydı. İngilizlerin ilgisini çeken bu top General Sir John Lafroy’un yoğun teşebbüsleri ve bir hayli başvuruları nihayetinde 1868’de Sultan Abdülaziz vaktinde İngiltere’ye Kraliçe Victoria yerine armağan edilmiş ve Londra kulesinin avlusunda teşhire konulmuştur.  Bu gün krallık silah Koleksiyonunun bir parçası olan top Portsmouth şehrinde Fort Nelson top sergisinde ziyaret edilmektedir.

Kaynak: Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here